DARPA ocenila výzkumníky z ČVUT
Prestižní soutěž Subterranean Challenge organizovaná agenturou Ministerstva obrany USA pro pokročilé výzkumné projekty DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) testuje systémy autonomních robotů. První kolo proběhlo v srpnu 2019 v dolech v Pittsburghu, druhé v podzemí industriálního komplexu nedostavěné jaderné elektrárny, ve všech ročnících jsou simulovány náročné podmínky způsobené přírodní katastrofou nebo průmyslovou havárií, což iniciuje rozvoj pokročilých technologií
Vědci a studenti z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, kteří tvoří tým CTU-CRAS (Czech Technical University – Center for Robotics and Autonomous Systems), zvítězili v kategorii nesponzorovaných týmů a celkově obsadili 3. místo. Se subvencí odpovídající v přepočtu 32,6 mil. Kč již mají jasné záměry: investovat do výzkumníků i techniky.
V rámci této podpory bude moci tým pořídit moderní robotický hardware, aby byl plně kompetitivní z hlediska technologického vybavení, mj. i autonomní čtyřnohé roboty SPOT firmy Boston Dynamics. Investovat chtějí ale i do letky nových dronů se senzory přizpůsobenými podmínkám autonomního letu v podzemních prostorách a nových LIDARů, které umožní nejmodernější 3D vidění pásovým robotům.
„Chceme významně posílit autonomii robotů, což souvisí s přesností jejich lokalizace a navigace a k tomu se potřebujeme posunout dále ve vývoji jejich senzorické výbavy. Podpora od agentury DARPA nám umožní řešit výzkumné i technologické výzvy související s nasazením robotů ve finálovém kole,“ nastiňuje plány prof. Jan Faigl, vedoucí laboratoře výpočetní robotiky Centra umělé inteligence.
Práce a výsledky týmu robotiků z FEL ČVUT stejně jako samotná účast v soutěži zviditelňuje ČR jako zemi se špičkovým robotickým výzkumem. Těžit z nich bude nejen DARPA, ale vědecká excelence týmu může přinášet prospěch i lokálním partnerům, např. v průmyslu, Armádě ČR nebo Integrovanému záchrannému systému ČR.